horní banner
Včelaření na Hané

Včelí produkty ve výživě a lékařství

Známe-li složení medu a jeho účinky, můžeme z toho vyvodit, při kterých onemocněních a stavech je med vhodný k prevenci a k léčení tělesných neduhů.

 1. Odjakživa se užívalo medu při zánětech horních cest dýchacích, at už jako sladidla plicnich čajů a samotného s máslem nebo rozmixovanou cibuli.
 2. To, že med obsahuje jednoduché cukry(glukózu a fruktózu), obsahuje základní látky pro glykogén - doporučuje se při onemocnění jater, zejména při virovém zánětu jater, zánětech žlučníku a při lékovém poškození jaterní tkáně.
 3. Med při vyšší koncentraci snižuje sekreci žaludečních žláz a je vhodným doplňkem v potravě při konzervativní léčbě žaludečního a duodenálního vředu.
 4. Uklidňující účinek medu se využívá při nespavosti a dO;poručuje se bráti jednu až dvě lžičku medu před spaním.
 5. Med obsahuje ve stopových minerálech vstřebatelné železo a měď a hodí se při léčení u dětských anemií, neboť zvyšuje hodnoty haemoglobinu. Byly dělány pokusy u kojenců, že jedné skupině se podávala potrava mléčná,druhé skupině do potravy stejné se přidával med. Po čtyřech měsících se hodnota haemoglobinu zvýšila o 8%. Platí to i pro dospělé.
 6. Med se doporučuje u neurasthenických projevů u dětí, kde sedativní účinek medu působí vylepšení těchto stavů.
 7. Med tím, že obsahuje jednoduché cukry, doporučuje se v rekonvalescenci po onemocnění a vyčerpaností organismu.
 8. Kojenecký organismus je přizpůsoben výživě mateřským mlékem. Při slazení kojenecké potravy medem udržujeme střevní floru stejnou jako při kojení mateřským mlékem. Nedochází u nich k vytvoření patologické flory střevní jako při slazení rafinovaným cukrem, nedochází ke kvasným projevům a bolestem. Dětí jsou klidnější, zvyšuje se haemoglobin, lépe přibývají na váze a nedochází k dystrofiím.
 9. Doporučujeme-li med jako sladidlo u kojenců,tím více jej můžeme doporučit i tam, kde se život tvoří - ženám v těhotenství. Využijeme sedativního účinku medu, stopové materiály vápník a fosfor i ostatní přispívají ke zvýšení odolnosti organ. dítěte a k uklidnění a vylepšení výživy matky a ke zlepšení její psychiky.
 10. Co je pro kojence v potravě mléko, je pro starého člověka v potravě med. Přináší vylepšení pasáže střevní, působí uklidňujícím účinkem a předchází zhoršení arteriosklerózy. Více pro staré osoby uděláme, doneseme-li jím láhev dobrého medu, než velkou bonbonieru.
 11. Dodává-li se organismu med v nadbytku, ukládá se jako glykogén a vylepšuje činnost svalovou a podporuje činnost jater. Dodáváme- li v nadbytku rafinovaný cukr, ukládá se v organismu jako cholesterol a tím zhoršuje arteriosklerózu.Med obsahuje PP faktor, látku, která rozšiřuje cévy a zesiluje přivod živin a kysliku do tkáně. Antisklerotický účinek medu nám může vysvětlit, že včelaři, kteří opravdu med a včelí produkty konzumovali, dožívali se vysokého věku při celkové tělesné a psychické svěžestí. Játra jsou totiž velkou laboratoří organismu, kde se krev zbavuje jedovatých zplodin trávení, proto potřebují být zdravá, aby celý organismus byl zdravý.
 12. Med a cukrovka. Záleží na stupni onemocnění, zda můžeme med při cukrovce užívat. Zásadně při těžším stupni je med i jíné cukry zakázán. Při lehčích formách, kde vystačíme s dietou nebo i malými dávkami antídiabetík, můžeme med uživat. Je však třeba o toto váhové množství vzíti méně uhlovodanů a užívat med, který má vysoké procento ovocného cukru (med akátový nebo z ovocných stromů). Je totiž prokázáno, že po ovocném cukru ztráceji diabetici méně cukru než po cukru hroznovém. Z toho plyne, že nepochybně fruktóza a laktóza (cukr ovocný a cukr mléčný) maji v těle jiné posláni než glukóza a že jsou v těle lépe zužitkovány.
 13. Med by měl být základnim článkem výživy sportovce, což bylo známo již ve starém Řecku, neboť zlepšuje činnost svalovou a srdečni. Člověk stárne a kornatí, ať chce, či nechce. Zapominá, musi si psát, co mu si vyřizovat. Vrcholem života je obdobi kolem 45 let. Od této hranice se již arterioskleróza hlási a manifestuje u někoho méně u jiného vice. Abychom stárnutí zpomalili, měli bychom od této věkové hranice využivat antisklerotický účinek medu a včelich produktů a sladit většinou medem. Jako včelaři jej máme k dispozici, nutno však dbát o jeho dobrou kvalitu, neboť med ve výživě a vůbec v rámci zdravé výživy má své oprávněné misto.
 14. Med přispivák rozšiřeni věnčitých tepen srdečnich a k lepšimu prokrveni srdečniho svalu nejen tim, že dává nezbytnou živinu pro sval - cukr hroznový, vitaminy hlavně B a C, stopové prvky draslik a hořčik.
 15. U otrav houbami podáni teplého mléka a medu v prvni pomoci podpoři poškozená játra. Dává se několik lžic medu v teplém mléku nebo čaji.
 16. Ve vyzrálém medu, jakož i ve vičkách zavičkovaných medových plástů jsou látky, kterým řikáme inhibiny a tyto způsobuji baktericidnost medu.
 17. Med aplikován na hnisavé rány pomáhá odlučovat odumřelé tkáně a rány oživuje. Bylo vyzkoušeno při válečných poraněnich nebo u bércových vředů.
 18. Po epidemickém zánětu jater trpi často nemocni dlouhotrvajicimi poruchami zaživaciho traktu. Po jidlech a to i dietnich, dostávaji křečovité bolesti ve střevech, které konči bolestivým průjmem. Dáme-li nemocnému ráno a večer lžici medu ve sklenici jabl~čného moštu, pociti již po týdnu nápadnou úlevu. Bylo prokázáno, že po dvou měsičnim uživáni medu s jablečným moštem zmizi zápach stolice i střevnich plynů odstraněnim hnilobných a kvasných mikrobů v zaživacim traktu.
 19. Nočni pomočováni děti, které často přetrvává do dospělosti, je neuróza. Použiváni medu při této neuróze je v lidovém lékařstvi známé. Od 17. hodiny omezime přijem tekutin v potravě, před spanim dáme vymočit a dáme lžici medu, týden vzbudime ditě po 24. hodině, necháme vymočit, ve dne prodlužujeme interval mezi močenim a stav se úplně normalizuje. Děti totiž mivaji živé sny, med přináši klidný spánek a jejich psychika se zlepši.
 20. Při bolestech u prořezáváni zoubků u děti uspějeme podánim lžičky medu. Med snižuje hladinu fosforu v krvi a tim otupuje vnimáni bolesti- vých pocitů.
 21. Žvýkáni odvičkovaných voskových viček 'při vytáčeni medu působi přizni- vě u zánětů hornich cest dýchacich a dle Hilla i u senné rýmy.

(převzato z knihy Včelí produkty ve výživě člověka a lékařství od MUDr. B. Handla).

[Nahoru]

GeoURL © GVP 2006 I valid for XHTML 1.0 I valid for CSS level 2